Witamina młodości
Retinol jest organicznym związkiem chemicznym z grupy Retinoidy. Jest on silnie działającą pochodną witaminy A, która jest uznawana za jedną z najważniejszych witamin młodości. Działa przeciwstarzeniowo i stymuluje komórki do odnowy. Jest jedną z najlepiej przebadanych substancji w przemyśle kosmetycznym. Witamina A należy do grupy 4 witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, dzięki czemu dobrze przenika przez warstwę rogową naskórka i tym samym działa efektywniej niż składniki rozpuszczalne w wodzie.
Działanie retinolu:
Przyspiesza metabolizm komórkowy.
Stymuluje produkcję kolagenu i elastyny w skórze.
Działa przeciwstarzeniowo - usuwa drobne zmarszczki, spłyca blizny i rozjaśnia przebarwienia.
Pomaga w walce z trądzikiem.
Zmniejsza produkcję sebum.
Złuszcza martwy naskórek, wygładzając tym samym skórę.
Wyrównuje koloryt skóry i przyspiesza regenerację komórek.
Działa antyoksydacyjnie - hamuje powstawanie wolnych rodników.
Dla kogo jest retinol?
Retinol ze względu na swoją wielozadaniowość może być stosowany przy każdym typie skóry. Najlepiej rozpocząć stosowanie zanim pojawią się pierwsze zmarszczki, aby im zapobiec! Rozjaśni i wygładzi również cerę dojrzałą, wyrówna koloryt i zniweluje stany zapalne skóry tłustej i trądzikowej. Retinol super sprawdzi się dla osób ze skórą suchą, naczyniową lub wrażliwą, jednak należy zwrócić uwagę na stężenie retinolu w preparacie. Zbyt wysokie stężenia mogą powodować podrażnienia skóry.
Stosowanie:
Zanim rozpoczniesz swoją kurację retinolem musisz zapoznać się z tymi punktami:
Zaopatrz się w krem z wysokim filtrem przeciwsłonecznym - ochroni on skórę przed nadmiernym podrażnieniem i powstawaniem przebarwień.
Aplikuj retinol tylko na noc w okresie jesienno-zimowym ze względu na jego działanie fotouczulające.
Nakładaj retinol na oczyszczoną i suchą skórę.
Intensywnie nawilżaj skórę wciągu dnia, ponieważ retinol działa silnie wysuszająco. Jeżeli czujesz, że potrzebujesz mocniejszego nawilżenia i odżywienia, po aplikacji produktu z retinolem, odczekaj 30-40 minut i nałóż krem nawilżający lub regenerujący.
Po każdej aplikacji kosmetyku umyj dokładnie dłonie, aby preparat nie dostał się do oczu.
Dostosuj odpowiednie stężenie do potrzeb twojej skóry. Najlepiej zaczynać przygodę z produktami o stężeniu 0,2%-0,5%.
Jeżeli zauważysz jakiekolwiek podrażnienia, zaczerwienienia lub nadmierną suchość lub łuszczenie - odstaw produkt z retinolem na kilka dni i skup się na regeneracji skóry.
Dobrze, jeśli kosmetyki z retinolem zawierają dodatkowe antyoksydanty i cynk, spowoduje to zwiększenie działania antyoksydacyjnego retinolu.
Wskazania do stosowania retinolu:
nierówności na powierzchni skóry,
każdy rodzaj skóry,
przebarwienia,
zmarszczki,
łojotok,
trądzik.
Przeciwwskazania do stosowania retinolu:
Ciąża i czas podczas karmienia piersią - substancja może spowodować wady w rozwoju płodu.
Nadwrażliwość na pochodne witaminy A.
Stosowanie witaminy A doustnie.
Stosowanie innych preparatów silnie złuszczających - nadtlenek benzoilu, kuracje kwasami czy antybiotykami.
Podrażniona skóra z otwartymi ranami - należy zaczekać do całkowitego zagojenia.
Wzmożona ekspozycja na słońce - podczas kuracji retinolem konieczne jest zastosowanie wysokiej fotoprotekcji ze względu na silne działanie fotouczulające tych substancji. Niestosowanie fotoprotekcji podczas kuracji może spowodować silne przebarwienia skórne.
Jakie wybrać stężenie?
Na retinol należy zbudować tolerancję. Jeżeli nie używałaś wcześniej tego składnika to zalecam sięgnąć po niskie stężenie produktu 0,2% lub 0,5%. Aplikację najlepiej zacząć od 2 razy w tygodniu i obserwować skórę. Jeśli nie wystąpiło podrażnienie, z każdym tygodniem zwiększaj częstotliwość aplikacji. Gdy skóra przyzwyczai się do kosmetyku, możesz zacząć stosować wyższe stężenie retinolu. Wtedy również zacznij budować tolerancję tak samo jak w przypadku niższego stężenia - początkowo raz na kilka dni i coraz częściej z każdym tygodniem, jeśli nie wystąpiło podrażnienie. Retinol nie działa szybko, na efekty trzeba czekać ok. 12 tygodni, dlatego warto być cierpliwym, a rezultaty będą tego warte!
Z czym łączyć retinol?
Retinol + SPF
Retinol + składniki nawilżające i łagodzące np. kwas hialuronowy, skwalan, ekstrakt z wąkroty azjatyckiej czy trehalozę,
Retinol i ceramidy - Retinol wpływa na przyspieszony obrót komórkowy, powoduje złuszczanie, rozluźniając połączenia między komórkami warstwy rogowej naskórka. Ceramidy są spoiwem komórkowym, znajdują się w przestrzeniach międzykomórkowych, uszczelniając je i chroniąc przed nadmiernym przesuszaniem,
Retinol i peptydy - Peptydy oprócz działania nawilżającego, wypełniają drobne zmarszczki i sprawiają, że skóra staje się miękka i napięta,
Retinol i niacynamid - Pielęgnacja dla zaawansowanych. Jeżeli Twoja skóra toleruje retinol bez oznak podrażnienia, możesz wprowadzić rano produkt z niacynamidem. Te składniki idealnie się uzupełniają, a niacynamid redukuje niepożądane skutki stosowania retinolu.
Z czym nie łączyć retinolu?
Retinol i kwasy AHA/BHA - oba te związki działają silnie drażniąco, więc stosowane razem dla skóry to będzie zdecydowanie za dużo. Dopiero, gdy skóra będzie już przyzwyczajona do retinolu, nie będzie reagowała żadnym podrażnieniem ani przesuszeniem, można powoli włączać delikatne kwasy.
Retinol i nadtlenek benzoilu - Nadtlenek benzolilu często występuje w produktach leczących trądzik. Stosowanie ich jednocześnie powoduje silne podrażnienie skóry, a to przecież nie jest efekt, który chcesz osiągnąć :)
Retinol i witamina C - Retinol neutralizuje działanie witaminy C, więc stosowanie ich jednocześnie nie będzie miało sensu. Gdy tolerancja na retinol będzie już zbudowana, można włączyć witaminę C do pielęgnacji porannej, żeby czerpać z niej antyoksydacyjne właściwości.
Najlepsze produkty z retinolem:
Pamiętaj, że każdy z przedstawionych poniżej produktów występuje w różnych stężeniach. Przy zakupie dobierz odpowiednie stężenie kosmetyku do swoich potrzeb :)
Mam nadzieję, że tym postem zachęciłam Cię do rozpoczęcia swojej przygody z retinolem. Jak widzisz jest to naprawdę warty uwagi składnik, który pomoże Ci z niejednym problemem na skórze :)
Comments